Pielęgnacja tatuażu
  Pielęgnacja tatuażu jest zagadnieniem, które bardzo często jest niedoceniane i lekceważone. Oczywiście sposobów dbania o tatuaż jest sporo i każdy tatuator zaleca swoja wersję.Poniżej przybliżymy kilka zagadnień, które mogą Wam się przydać.
 1. Opatrunek z folii należy usunąć po ok 3 godz od wykonania tatuażu.Tatuaż należy przemyć letnią lub zimną wodą. Do przemywania nie należy używać perfumowanych mydeł ani płynów do kąpieli(można jedynie użyc mydła szarego lub mydła antyseptycznego ale jeżeli takiego nie posiadamy to przemywamy bez mydła).Zaleca się także wziąć zimny prysznic aż do odrętwienia skóry po 2-3 godzinach od zabiegu a w razie konieczności można czynność powtórzyć następnego dnia. To przyspiesza proces gojenia zamykając naruszony naskórek. .
 2. Świeży tatuaż smarujemy maścią EasyTattoo (dostępne w studiu) lub maścią Bepanthen(dostępna w każdej aptece). Środki te wspomagają prawidłowe gojenie tatuażu. Maść nanosimy na skórę poprzez wklepywanie, dzięki temu nie dojdzie do efektu „przesmarowania” tatuażu i ułatwi mu to „oddychanie”. Zabronione jest dotykanie świeżej rany brudnymi rękami lub przez osoby trzecie oraz eksponowanie świeżego tatuażu na otwartym powietrzu. Nie nakładać zbyt grubej warstwy- tylko cienki filterek. Do rany musi dochodzić świeże powietrze.
 3. Miejsce podrażnione smarujemy 3-6 razy dziennie lub więcej jeśli tatuaż tego wymaga, pamiętając o uprzednim przemyciu i osuszeniu tatuażu ręcznikiem. Nie należy trzeć świeżego tatuażu lecz jedynie dociskać ręcznik do skóry.
 4. .Przez pierwsze dwa dni formuje się strupek- musisz zachować szczególną ostrożność. Używaj luźnej, nie obcierającej odzieży- w mieszkaniu najlepiej noś swój tatuaż odkryty. Bądź ostrożny i staraj się nie zadrapać strupka Nie należy w ciągu dwóch tygodni od wykonania tatuażu chodzić na basen, siłownię, fitness itp. . Niestety kąpieli słonecznych możesz używać dopiero wtedy gdy tatuaż pokryje się nową skórą. Najlepiej to stwierdzić patrząc na skórę pod światło- jeśli naskórek nadal się błyszczy musisz poczekać(całkowite odbudowanie naskórka następuje zwykle po okresie ok 2 miesięcy) Unikanie powyższych czynności pozwoli zachować dobry kolor pracy oraz jego trwałość.
 5. Wstępne wygojenie następuje po upływie ok 7 dni, całkowite zagojenie następuje po upływie ok 2 miesięcy. Po tym czasie skóra wraca w pełni do stanu sprzed wykonania zabiegu. Po odpadnięciu strupka(czyli po 7 dniach) zrezygnuj z kremu gojącego.Przez drugi tydzien możesz jeszcze używać kremu nawilżającego lub zwykłej wazeliny.
 6. Pamiętaj, że jakość tej pracy zależy również od Ciebie!


 7. PAMIĘTAJ
  1. świeżego tatuażu nie można rozmoczyć - należy go tylko lekko przemywać chłodną wodą bez używania perfumowanych kosmetyków do momentu całkowitego wygojenia;
  2. . należy unikać nadmiernego wysiłku (przyspiesza krążenie krwi i spowalnia proces gojenia) oraz nadmiernego spożywania kawy, alkoholu innych srodków zmieniających ciśnienie.
  3. przez ok. 2-3 tygodnie unikać słońca i solarium (nadmiernie wysuszają skórę i mogą spowodować blaknięcie pigmentu)
  4. tatuaż smarować 3-6 razy dziennie(mało a często) ale był zawsze nawilżony. Nadmierne używanie kremu spowoduje rozpuszczanie się strupka, natomiast zbyt skąpe smarowanie może spowodować pękanie strupka i krwawienie;
  5. używać opatrunku tylko w razie konieczności (np.: w przypadku gdy jest ryzyko zanieczyszczenia rany) dostęp powietrza przyspiesza proces gojenia;
  6. NIE DRAPAĆ!!! każda gojąca się rana powoduje swędzenie, ale wszystko można wytrzymać. Zdzieranie strupków jest kategorycznie zabronione!

   OTO WARUNKI, KTÓRE BEZWZGLĘDNIE UNIEMOŻLIWIAJA TATUOWANIE:

   * epilepsja (padaczka), choroby serca i ukaładu krążenia,
   * hemofilia i skłonności do przedłużonego krwawienia,
   * łuszczyca, rozległe rany na ciele będące w trakcie gojenia,
   * stany zapalne gardła, stawów, grypa, angina, stany gorączkowe,
   * stany po operacyjne, osłabienie, zażywanie silnych leków,
   * ciąża,
   * wirus HIV i Hepatitis B.
   * uczulenie na tusz

    PRZED ZABIEGIEM:

    * dzień wcześniej nie pij alkoholu,
    * kategorycznie zakazane jest używanie narkotyków,
    * przyjdź na zabieg wypoczęty i najedzony, nie przychodz na tatuowanie na czczo. (często wykonanie średniej wielkości tatuażu trwa nawet kilka godzin).